Rekonstrukcja kości

Implanty śródkostne umieszcza się wtedy, kiedy istnieje wystarczająca ilość i jakość kości. Jest to podstawowy warunek do przeprowadzenia zabiegu implantacji . Ponad 40% pacjentów zgłaszających się w celu odbudowy utraconych zębów za pomocą implantów wymaga dodatkowych zabiegów, np. rekonstrukcja kości.

Rekonstrukcja kości. Co jest powodem zaniku kości?

Zależność ta została odkryta już w XIX w przez niemieckiego chirurga i ortopedę Juliusa Wolffa, który ogłosił „Prawo przebudowy kostnej“ .

Wynikało z niego iż kość adaptuje się do mechanicznego obciążenia. Ponadto, stara się osiągnąć wymaganą wytrzymałość przy minimalnej masie kostnej – natura stara się być ekonomiczna. Czyli jeśli występuje jej duże obciążenie to przebudowuje strukturę kostną, zwiększając objętość. Ponadto, strukturę wewnętrzną, wytwarzając większą ilość tzw. beleczek kostnych.

Przeciwnie wygląda sytuacja kiedy są usuwane zęby i nie ma już prawidłowego przeniesienia sił żucia na kość poprzez zęby i cały aparat mocujący zęby w kości. Wtedy dochodzi do zaniku i zmniejszenia objętości kości oraz beleczek kostnych.

Dodatkowo, protezy ruchome opierające się na dziąsłach powodują niefizjologiczne przenoszenie sił żucia. Uciskają dziąsło i kość i przyczyniają się do jej szybszego zaniku.

Ilość dostępnej kości

W początkowym etapie implantologii ilość tkanki kostnej był decydującym czynnikiem zakwalifikowania pacjenta do zabiegu implantacji.

Implanty Poznań umieszczano tam, gdzie było to możliwe, a nie tam gdzie powinno się je umieszczać ze względów protetycznych. Ponadto, często przez to estetyka pracy pozostawiała wiele do życzenia. W obecnym czasie staramy się umieścić wszczepy możliwie w najlepszej pozycji, starając się odbudować brakujące tkanki miękkie (dziąsło) i twarde (kość).

Aby można było odbudować brakujące struktury, chirurdzy stosują specjalnie opracowane do tego procedury chirurgiczne, których zadaniem jest stworzyć odpowiednie warunki, w których organizm będzie mógł odbudować utraconą wcześniej kość.

Rekonstrukcja kości – techniki

Technikami rekonstrukcyjnymi najczęściej używanymi w implantologii stomatologicznej są: