Nawigacja komputerowa

Czym jest nawigacja komputerowa w implantologii?

Brzmi trochę podobnie jak nawigacja w samochodzie GPS i jest w zasadzie trochę podobna do niej. Jest ona nową generacją zabiegów implantologicznych i niesie za sobą ogromne korzyści dla pacjentów i lekarzy.

Nawigacja komputerowa. Na czym polega krok po kroku

Najpierw jest pierwsza wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz z pacjentem ustalają szczegóły zabiegu. Pacjent otrzymuje skierowanie na wykonanie tomografii komputerowej.

Później następuje wizyta po wykonaniu tomografii komputerowej. Lekarz, po zapoznaniu się z wynikami tego badania wprowadza je do komputera. Ponadto, przy pomocy specjalnego oprogramowania (np. Facilitate firmy Astra Tech, Nobel Guide firmy Nobel Biocare) uzyskuje trójwymiarowy model pacjenta. Dzięki temu może wirtualnie umieścić implanty Poznań w najlepszym do tego miejscu.

Po wykonaniu komputerowego modelu należy przenieść plan leczenia do ust pacjenta. Służą do tego specjalnie wykonane szablony. Pozwalają one na umieszczenie implantu w ściśle określonej pozycji, w jakiej zostały skonfigurowane w komputerze.

Lekarz zamawia szablon chirurgiczny wysyłając do firmy, która stworzyła oprogramowanie, zamówienie w formie programu komputerowego drogą internetową lub tradycyjnie na płycie CD. Po otrzymaniu szablonu można przystąpić do zabiegu. Oprócz tego, razem z szablonem, można otrzymać tzw. model roboczy, na którym technik wykonuje pracę protetyczną. Na podstawie tego modelu możliwe jest wykonanie ostatecznej pracy protetycznej jeszcze przed umieszczeniem implantu w kości. To do tej pory było niemożliwe.

Ułatwienie zabiegu

Trzecia faza to zabieg, w czasie którego umieszcza się poprzez wcześniej przygotowany szablon chirurgiczny implanty i ewentualnie można osadzić pracę protetyczną.

Często taki zabieg może odbywać się bez odwarstwiania płata śluzówkowo-okostnowego, a tylko przez niewielkie okienko w błonie śluzowej, wykonane za pomocą specjalnego wiertła. Przez co staje się on praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Brak szwów po zabiegu i dużo mniejsze szanse na wystąpienie powikłań, z jednoczesną możliwością wykonania całej pracy od początku do końca to najważniejsza zaleta tego rodzaju procedury.

Przy tak przygotowanym i zaplanowanym zabiegu całkowite bezzębie w żuchwie można odbudować od momentu wkręcenia implantu do oddania pracy protetycznej w 30 minut. Oczywiście wymaga to bardzo dużo precyzyjnych przygotowań, poprzedzających wykonanie samego zabiegu i nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe.

Trzeba jednak podkreślić, że coś, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się całkowicie niemożliwe dziś jest już faktem.