Historia implantologii
Od najdawniejszych czasów braki zębowe stanowiły ogromny problem dla ludzkości. Próbowano je zastąpić w najróżniejszy sposób. Jednakże, prawie wszystkie z tych pomysłów były obciążone wieloma wadami, które uniemożliwiały długotrwałe funkcjonowanie tych pierwszych wszczepów. Jaka jest zatem historia implantów stomatologicznych? Jak doszliśmy do miejsca, w którym obecnie znajdujemy się w implantologii?
Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.
Historia implantologii – lata 50.
Nie chcemy zabierać zbyt dużo miejsca na prahistoryczne wynalazki zębowe oraz początki różnych prób implantacji z początku XVIII I XIX wieku. Przejdziemy od razu do początku lat 50-tych, od którego to okresu datuje się początek nowoczesnej implantologii. Za ojca tego działu stomatologii uznaje się szwedzkiego lekarza Per-Ingvara Branemarka.
Tak, jak większość znaczących odkryć, tak też implanty Poznań zostały wynalezione dość przypadkowo. Na początku lat 50-tych zespół szwedzkich uczonych pod kierownictwem lekarza ortopedy Per Ingvara Branemarka prowadził badania. Miały one na celu obserwację mikrokrążenia w tkance kostnej królika, za pomocą mikroskopii vitalnej.
W kości żywego królika umieszczano mikroskop, którego ramka była wykonana z metalu. Problemem tego eksperymentu był fakt trudności jego zakończenia. Metalowe tuleje powodowały stan zapalny i były odrzucane przez kość. Próbowano wielu rodzajów metali. Jednakże dopiero w jednym przypadku okazało się, że po zakończonym badaniu nie można uwolnić tulei aparatu z kości. Materiałem, z którego wykonano tą tuleję był tytan i tak się dalej zaczęły badania nad możliwością wykorzystania tego zjawiska.
Historia implantologii – następne 40 lat
Tak następne ponad 40 lat zostało poświęcone na badanie tego fenomenu. Proces ten nazwano jako osteointegracja. To stało się podstawą dzisiejszej implantologii. Chociaż Branemark był lekarzem ortopedą, a nie stomatologiem, pierwszym zastosowaniem możliwości łączenia kości z tytanem było mocowanie protez zębowych w przypadkach bezzębia. W ówczesnym czasie stanowiło to bardzo duży problem dla lekarzy i pacjentów. Chodziło głównie o brak stabilizacji protez (szczególnie dolnej) oraz pogarszające się stale warunki jej utrzymania.
Pierwszy wyraźny sukces
Brak właściwej makro i mikrostruktury implantu, procedury chirurgicznej, czasu gojenia oraz wykonania uzupełnienia protetycznego opartego na implantach to były pierwsze problemy konieczne do zbadania.
Pierwszy zabieg umieszczenia implantu miał miejsce w 1965r. Natomiast, pacjent u którego wykonano ten zabieg nadal cieszy się ze swoich implantów.
Chociaż pierwszy zabieg zakończył się dużym sukcesem, następne lata przynosiły wiele problemów. Z tego powodu przez pierwsze kilkanaście lat wskaźnik przetrwania implantów był niski. Natomiast samą metodę stawiano pod dużym znakiem zapytania. Jednakże konsekwentne badania i dopracowywanie wszystkich procedur doprowadziły do wprowadzenia na początku lat 80-tych tej metody leczenia do powszechnego użycia dla szerokiego grona pacjentów.
Marzysz o nowym, pięknym uśmiechu? Doskonałym rozwiązaniem będzie odbudowa zębów przy pomocy usługi proteza Poznań oraz implanty Poznań. Wykwalifikowani specjaliści z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach wykonają ją dla Ciebie!