Budowa implantu
Implant stanowi substytut korzenia zęba, na którym zostanie przytwierdzona korona protetyczna.
Pierwszym materiałem z jakiego wykonał implanty prof.Branemark był tytan i do dziś jest najczęściej wykorzystywanym do tego metalem. Patrz: implanty tytanowe.
Budowa implantu – tytan
Tytan jest metalem powszechnie występującym w przyrodzie w postaci rudy tytanu. Jest to metal dość miękki i elastyczny, a zarazem bardzo wytrzymały. Ponadto, cechuje go dość mała gęstość, a co za tym idzie – jest dość lekki.
Jednakże, najważniejszą jego cechą jest bardzo duża odporność na korozję poprzez tworzenie na jego powierzchni warstwy tlenku tytanu. Powstaje ona samoistnie, a to pozwala na wykorzystanie go w organizmie człowieka. Obecność warstwy tlenków zapewnia doskonałe właściwości biologiczne, takie jak biotolerancyjność i biokompatybilność.
Biokompatybilność tytanu umożliwia integrację tego metalu z żywymi tkankami. Jedną z najważniejszych cech każdego implantu jest jego powierzchnia, czyli miejsce kontaktu z kością. Pierwsze implanty miały gładką, wypolerowaną maszynowo powierzchnię tytanową, a wyglądem przypominały nagwintowany walec.
Budowa implantu, a jego powierzchnia
Obecnie prawie wszystkie firmy implantologiczne prowadzą bardzo rozległe badania dotyczące ulepszenia powierzchni implantu. Natomiast, najczęściej produkowanymi implantami są te o tzw. szorstkiej powierzchni. Jej główną zaletą jest powiększenie powierzchni styku oraz wytworzenie nagłębień sprzyjających lepszemu przyleganiu komórek i włókien.
Większa powierzchnia styku i mikroskopijne elementy retencyjne są bardzo istotne, szczególnie w pierwszej fazie gojenia się implantu, zaraz po jego wprowadzeniu. Wtedy dostarcza mu większej stabilizacji, a co za tym idzie -zwiększa jego szansę na prawidłowe połączenie z kością.
Dalszy rozwój tych powierzchni idzie w stronę ich modyfikacji substancjami chemicznymi, które po wprowadzeniu implantu do kości mają się z niego uwalniać w kontrolowany sposób i stymulować szybsze gojenie oraz większy przyrost kości.
Chemiczne modyfikacje
Pierwsza taka powierzchnia modyfikowana fluorem, pierwiastkiem mającym duże zastosowanie w profilaktyce stomatologicznej, została zaprezentowana w 2004r na kongresie Europejskiego Towarzystwa Osteointegracji (EAO) w Paryżu.
Szwedzka firma Astra Tech przedstawiła swój nowy produkt pod nazwą Osseospeed implantu, zwiększającego tempo gojenia, a co za tym idzie – czas od momentu umieszczenia implantu do wykonania pracy protetycznej.
Implanty Poznań – klinika Stankowscy-Białach
Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.