Protetyka implantologiczna

Protetyka implantologiczna znacznie odbiega swoimi rozwiązaniami od protetyki konwencjonalnej opartej na zębach. Pojawiają się tu łączniki protetyczne, które stanowią ogniwo pośrednie pomiędzy koroną a implantem.

Protetyka implantologiczna a łączniki

Łączniki mocuje się do implantów za pomocą śruby. Najczęsciej wykonywane są z metalu (tytan, złoto, stop chromowo-kobaltowy). Jednakże obecnie najnowszym rozwiązaniem są łączniki bezmetalowe z tlenku cyrkonu. Prace protetyczne mocowane są do implantów na 3 sposoby:

  • przykręcane
  • cementowane
  • zatrzaskowe

Korony lub mosty przykręcane mocuje się za pomocą specjalnej śruby do implantu. Mają one najczęściej zastosowanie przy wielopunktowych pracach, ale także przy pojedynczych koronach. Wadą tego rozwiązania jest widoczne czasami miejsce wejścia śruby do korony. Natomiast zaletą jest łatwe mocowanie i ewentualne odkręcenie w razie konieczności.

Korony i mosty cementowane na stałe przymocowuje się do implantu. Łącznik protetyczny stanowi tu rodzaj sztyftu, na który zostaje przycementowana korona. Nie ma tu miejsca, przez które przechodzi śruba w koronie, więc prace są bardziej estetyczne. Jednakże, w razie konieczności naprawy najczęściej przy jej demontażu ulega uszkodzeniu.

Mocowanie zatrzaskowe najczęściej wykorzystuje się do mocowania ruchomego protez na zatrzaskach. Możliwe tu są dwa rozwiązanie:

  1. Specjalnie zaprojektowana belka łącząca implanty, do której są przymocowane elementy retencyjne protezy.
  2. Oddzielne łączniki, które działają na zasadzie zatrzasków.

Rodzaje

  1. Stała proteza na implantach. To protezy dentystyczne z pełnym łukiem, które mocuje się, przykręca lub cementuje na sześciu lub ośmiu implantach zintegrowanych z kością. Te zabiegi stomatologii odtwórczej polegają na zastąpieniu wszystkich zębów jednego lub obu łuków, protezą stałą, mocowaną na zmniejszonej liczbie implantów dentystycznych, które spełniają biomechaniczne funkcje naturalnych korzeni zębów.
  2. Wyjmowane protezy (do zdejmowania i zakładania). Z reguły potrzeba do ich mocowania mniej implantów dentystycznych niż w przypadku protezy stałe. Zaleca się ją pacjentom, którzy utracili podparcie warg. Ponadto tym, u których umieszczenie protezy stałej wiązałoby się z operacjami regeneracji kości, a pacjent chce tego uniknąć.
  3. Protezy hybrydowe na implantach. Poleca się je pacjentom ze znaczną resorpcją kości, będącą skutkiem długotrwałej utraty zębów. Ze względu na to, że część protezy imituje tkanki dziąseł, wykonuje się je z materiałów akrylowych, co nie czyni ich tak estetycznymi. Dodatkowo, w celu ich oczyszczenia specjalista musi odkręcić protezę. To z kolei bardzo utrudnia higienę i zmusza pacjenta do częstszych wizyt w celu utrzymania jej w dobrym stanie.

Zmagasz się z problemami jamy ustnej? Zastanawiasz się czy usunięcie zęba Poznań będzie konieczne? Stomatolog Poznań zaoferuje Ci jego odbudowę. Sprawdź: licówki poznań, proteza poznań