Osteointegracja
Wgajanie się implantów zgodnych biologicznie przebiega w kości podobnie jak naprawa rany kostnej np .po jej złamaniu. Osteointegracja jest niezbędną procedurą. Jednakże, aby ją osiągnąć niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego czasu gojenia. Ponadto, właściwie unieruchomienia implantu i zastosowanie materiałów biologicznie zgodnych.
Osteointegracja – ile trwa ten proces?
Pierwsza procedura umieszczania implantu opracowana przez prof. Branemarka zalecała czas gojenia 3 miesiące w żuchwie i 6 miesięcy w szczęce. Dziś wiemy, że warunkiem prawidłowego gojenia się wszczepów jest jego mechaniczne unieruchomienie, uniemożliwiające przesunięcie o więcej niż 100 mikrometrów. Można więc w przybliżeniu przyjąć, że polega ono na połączeniu się tytanowego implantu z kością.
Nasz organizm zostaje tu oszukany i nie „widzi implantu“ jako czegoś obcego, a wręcz przeciwnie. Zaczyna to traktować jako coś naturalnego i zaczyna obrastać kością.
Jak przebiega ten proces dokładniej?
W początkowej fazie, zaraz po umieszczeniu implantu, następuje nawodnienie powierzchownej warstwy implantu pokrytej tlenkami tytanu. Dochodzi do gromadzenie się na tej powierzchni jonów wapniowych i fosforanowych. Natomiast zmiany biochemiczne, zachodzące na powierzchni implantu umożliwiają przyłączanie się białek niekolagenowych, które zapoczątkowują proces osteogenezy, czyli tworzenia nowej kości. Następnie tworzy się sieć włókien, stanowiąca dalej rusztowanie dla tworzącej się kości.
Proces ten przebiega w dwóch kierunkach. Tworzenia się kości od powierzchni implantu to osteogeneza kontaktowa. Natomiast od powierzchni kości to osteogeneza odległa.
Osteogeneza kontaktowa charakteryzuje się wysoką jakością połączenia, ponieważ powstająca matryca kostna na powierzchni implantu może się zazębiać ze strukturami retencyjnymi implantu. Podczas gdy osteogeneza odległa nie stanowi tak mocnego połączenia i może dochodzić do wrastania tkanki miękkiej pomiędzy implant, a kość. To natomiast znacznie obniża jakość połączenia i stanowi mniej korzystny sposób gojenia. Po zakończeniu procesu osteogenezy dochodzi do przebudowy kości.
Różnorodna aktywność komórkowa na powierzchni styku implantu z kością prowadzi do tworzenia się struktur beleczkowych wzdłuż włókien kolagenowych, a w konsekwencji do pełnego dojrzewania nowo powstałej tkanki kostnej. Dzięki temu może powstać silne i stabilne połączenie między implantem i kością.
Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznań, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.